מוסדות שותפים

תיאטרון גשר

תיאטרון גשר אשר נמנה עם בתי התיאטרון החשובים והפוריים בישראל, שוכן במתחם התרבות 'נגה' שביפו. התיאטרון פונה לקהל איכותי של צרכני תרבות המחפשים תיאטרון ברמה בינלאומית.

תיאטרון גשר הינו התיאטרון הישראלי המבוקש ביותר בחו"ל, וייצג את ישראל בפסטיבלים רבים בכל רחבי העולם, זכה בפרסים נחשקים וזכה לביקורות חסרות תקדים הן מצד המבקרים והן מצד הקהל, בארץ ובעולם.

התיאטרון החל דרכו ב-1990, כהתארגנות של קבוצת אמנים צעירים, שעלו ממוסקבה. הוקם בתמיכתם של משרד החינוך והתרבות, הסוכנות היהודית, עיריית תל-אביב יפו, קרן תל-אביב לפיתוח והפורום הציוני. רבות נכתב על התעוזה, הרעננות והכישרון, על שפה חדשה ועשייה אמנותית שלא נראתה כמוה עד אז, על בימות ישראל.

הוכתר על ידי עיתון הלונדון טיימס כ"אחד התיאטרונים הטובים בעולם".

התיאטרון מהווה כיום אבן שואבת לשחקנים ישראלים מן השורה הראשונה ובעיקר לשחקנים צעירים, בוגרי בתי-ספר למשחק, שהפכו לחלק מהלהקה והיו שותפים להתפתחותו של התיאטרון ולהפיכתו לסמן ערכי ותרבותי בנוף התרבות הישראלית.

 

תיאטרון יפו

במה לתרבות עברית-ערבית ביפו העתיקה, במבנה רב קשתות המשקיף אל הים, במשך למעלה מחמש עשרה שנה, תיאטרון יפו יוצר שפה תיאטרלית ייחודית העושה שימוש בחלל המאתגר ובמרקם החיים העשיר הקיים ביפו.

תיאטרון יפו הינו במת תיאטרון ואמנות למפגש בין-תרבותי המעודד היכרות הדדית וקירוב בין תרבות עברית, ערבית ומזרח-תיכונית, בכבוד הדדי ומתוך אמונה בדרך של פיוס ושלום. התיאטרון משמש אכסניה ליוצרים ולמבצעים, ערבים ויהודים, ליצירה משותפת ולהתמודדות עם שאלות של חברה, זהות ומקום במגוון סגנונות אמנותיים.

תיאטרון יפו הוא מוסד יוצא דופן בנוף התיאטרון הישראלי מבחינת המעורבות החברתית והסגנון שלו. הצגות התיאטרון ויוצריו זכו לפרסים ולציונים לשבח בארץ ובחו”ל.

 

תיאטרון הסימטה

תיאטרון פרינג' השוכן במקום קסום בלב יפו העתיקה, ונחשב לוותיק מסוגו בישראל. יוצרים רבים החלו את דרכם בתיאטרון אשר שם לו למטרה מעבר להפקת הצגות מיוחדות ,לשמש גם כמרכז ובית לאמנים שאינם נהנים מתקצוב ממסדי. התיאטרון מוגדר כמרכז פרינג' ולכן רפרטואר התיאטרון מגוון ביותר.  התיאטרון מפיק ומעלה הצגות עם אנסמבל התיאטרון ויחד עם זאת  מארח הצגות של יוצרים עצמאיים צעירים וותיקים ומחדש את הרפרטואר שלו לעיתים קרובות.

במהלך 30 שנות פעילותו, צמחו בסמטה כמה מבכירי האמנים, היוצרים, השחקנים והמוזיקאים​ ​הפועלים כיום בישראל. הם ואחרים מצאו בסמטה בית אמנותי ויצרו בו ממיטב יצירתם. בסמטה יכולת לפגוש שחקנים מתחילים שזה עתה סיימו את לימודיהם, לצד כמה מבכירי השחקנים בישראל, כשהם פועלים יחד, מתוך רצון ואמונה טהורים לחקור את קסמו של התיאטרון.  

לתיאטרון אופי ייחודי בנוף התיאטרון הישראלי. האינטימיות של חלליו מאפשרת קשר בלתי- אמצעי בין הקהל והשחקנים. קשר זה נמשך גם לאחר ההצגות, כשהאמנים המופיעים מנהלים שיחות חופשיות עם הקהל - מנהג שהפך לאחד מסימני ההיכר של המקום.

תיאטרון הסמטה -  הוא התיאטרון היחיד בארץ ששייך לעירייה, עיריית תל-אביב-יפו.

התיאטרון מספק מענה בנושאי תרבות אלטרנטיבית שאמצעי הביטוי שלה חדשניים ואחרים. מקומו המיוחד ביפו העתיקה תורם משמעותית לחיזוק הקשר בין העירייה לתושבי המקום ולצעירי תל אביב, פועל יוצא של החשיבה שהתרבות אינה נחלתם של תושבי צפון העיר בלבד.

התיאטרון מקיים כ-600 פעילויות תרבות בשנה על במותיו וברחבי הארץ. במקום שני אולמות וגג מדהים הן לאירועים והן להצגות וכנסים.

 

סטודיו למשחק ניסן נתיב

סטודיו למשחק -  ניסן נתיב הוקם לפני מעל ל 50 שנים במטרה להכשיר אמנים צעירים ליצירה עצמאית לתאטרון, לקולנוע, לטלוויזיה, למשחק, בימוי, מחזאות וביקורת בישראל.

לסטודיו שני בתי ספר האחד בירושלים והשני בת"א.

בין בוגרי הסטודיו ניתן למצוא שחקנים, במאים, מנהלי תיאטראות: קרן מור, מגי אזרזר, ליאור רז, ליאת הרלב, יובל שרף, יפתח קליין, חנן סביון וגיא עמיר, אלי חביב, ג'ייסון דנינו הולט, מיקי גורביץ', אודי בן משה, שירה פרבר, דור צוייגנבום ועוד רבים אחרים.

פסטיבל יפו יתארח השנה במשכנו החדש של הסטודיו בפאתי שוק הפשפשים, ובו אולם תיאטרון מקצועי, אולם הבנוי "כקופסה שחורה" בו ניתן לעלות הצגות שאינן פרונטליות, וכיתות לימוד הבנויות במיוחד לשחקנים, אולם תנועה, ספרייה ועוד.

 

תיאטרון הבית

אנחנו תיאטרון עצמאי אשר מאמץ לביתו ומארח מופעים העוסקים בקשת הרחבה של אמנות התיאטרון ואמנות המופע עם דגש על שפות תיאטרוניות חדשות וצורות עבודה עכשוויות ומאתגרות.

סטודיו למשחק ניסן נתיב ת״א עבר השנה (2016) למבנה חדש ברחוב נועם 5, בסמוך לשוק הפשפשים ביפו. המבנה רחב ידיים, בעל שלוש קומות וחללי עבודה ברמה הגבוהה ביותר בתחום התיאטרון. יד ביד עם השקת המבנה החדש, הוקם בשטחו ״תיאטרון הבית״. הן בנית הבנין והן פעילות התיאטרון התאפשרו הודות לתרומתה של קרן אלכנסדר גראס.

תיאטרון הבית עתיד לטפח, להריץ ולהפיק את היצירות אשר יופיעו על במותיו תוך ליווי צמוד לתוכן ולשאלות הנובעות ממנו ותוך התייחסות להבטים הטכנים והשיווקים שמאפשרים את היצירה העצמאית. לתת להם בית של ממש.

סביב היצירות המתארחות של תיאטרון הבית אנחנו שואפים לבנות עולמות תוכן רבים ומגוונים אשר יעמיקו את הקשר שלנו עם הקהילה וינסו לדבר בשפות חדשות. לדוגמא תוכנית רזדנסי ליצירות ביכורים, פסטיבל בשידור חי ושפע כיתות אמן, הרצאות, מופעים ומפגשים.

 

תיאטרון אלמינא

הקונספט: פעילות תרבותית וחינוכית איכותית המתאימה לקהל מעורב - ערבים ויהודים. הפעילות משלבת אומנויות שונות ומכוונת לילדים ונוער וגם למבוגרים והיא במחירים נוחים. כל הפעילויות מותאמות לקהל מגוון במטרה ליצור פלטפורמה המספקת חוויה אישית לצד הזדמנות ליצירה אומנותית משותפת בצומת בין-תרבותית.

ייחוד: תיאטרון רב-תרבותי המתמחה בהפעלת ילדים ונוער מקהל מעורב, ומעניק הזדמנות למשפחות לשבת ביחד ולקחת חלק במופע תרבותי איכותי. תיאטרון אלמינא הוא מודל לשיתוף פעולה ערבי-יהודי, שותפות ואפילו ידידות.

החזון: המשימה של תיאטרון אלמינא היא לעורר השראה, לגשר, לתווך ולפעול להעלאת מודעות אצל הצופים והאורחים לגבי החשיבות של קיום משותף והיכולת להינות מתרבויות שונות דרך תיאטרון, מוזיקה ואומנויות. אנו מגיעים לגני ילדים, ספריות, מרכזים קהילתיים, בתי ספר בכדי להפיץ זרעים של תקווה וחזון לעתיד משותף נטול פחד.

 

אולם התיבה 

"התיבה" מהווה מקום מפגש ראשון מסוגו בארץ לזרמים וכיוונים סיגנוניים שונים במוסיקה ובאמנויות אחרות.

מאז שנת 2005 מתקיימים ב"תיבה" קונצרטים של מוסיקה קלאסית לתקופותיה, ערבי מוסיקה אלקטרונית בסיגנונות שונים, אירועי וידאו-ארט, מיצגים, אירועים רבתחומיים המשלבים בין אמנויות ובין סיגנונות וכן הרצאות של טובי המוסיקאים על מוסיקה חדישה.

"התיבה" היא ביתו של "אנסמבל המאה ה-21", האנסמבל המוביל בתחום ביצוע המוסיקה בת-זמננו בארץ.

"התיבה" פונה לקהלים מגוונים: הקהל של אולמות הקונצרטים, על העדפותיו השונות; הקהל הפתוח והמסוקרן של שילובים בין-תחומיים; הקהל הצעיר של מופעי רוק אלטרנטיבי וטראנס ועוד.

ב"תיבה" מצוי פסנתר כנף "סטיינווי" מעולה; היא מצוידת במיטב הציוד האלקטרוני ומתפקדת גם כסטודיו/אולפן הקלטות מקצועי למבצעים ולמלחינים.

 

מרכז תרבות מנדל

מרכז תרבות מנדל החל פעילותו בשנת 1965 כספרייה העירונית האזורית הראשונה ביפו. בשנת 1991 שופץ המרכז בתמיכת הקרן ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, ובנוסף לספרייה הוקמו בו אודיטוריום ומרכז העשרה לילדי גנים ביפו. בשנת 1996 החל המרכז לעסוק ביצירה אופראית, קונצרטים ומופעים, שצברו לימים התעניינות הולכת וגוברת מצד קהילה מגוונת, יפואית ותל אביבית, של חובבי הז'אנר. על יסוד הצלחת המיזם האופראי, ומתוך צורך להקים בישראל מסגרת יצירה מקורית בתחום הדרמה המושרת, הקימו בשנת 2007, מנהלת המרכז אינגי רובין בשיתוף הבמאי, השחקן והזמר יובל זמיר, את "המרכז לאופרה פרינג". המרכז התבסס על ראייה חדשנית ומעודכנת מתוך שאיפה להפוך את האופרה מז'אנר אליטיסטי המיועד למעטים, לאמנות חיה, קומוניקטיבית ונגישה לכל.

 

מכון אבני, מכללה לאמנות ועיצוב תל אביב

מכון אבני, המכללה לאמנות ועיצוב תל-אביב, נוסד בשנת 1936 והנו בית הספר הגדול, החשוב והוותיק בתל-אביב ללימודי אמנות ועיצוב. המכון ידוע בשורה ארוכה ומפוארת של אמנים ישראלים אשר עברו בשעריו, הן כסטודנטים והן כמרצים. מכון אבני שוכן  ברחוב אילת במתחם נוגה שבגבול תל-אביב- יפו. מתחם זה, אזור הסוהו של תל-אביב, הוא אחד המקומות המעניינים באזור גוש-דן. המכון ממוקם סמוך למגדל השעון של יפו, הטיילת החדשה של תל-אביב ומרכזי העבודה והמלאכה המקצועיים אשר הסטודנטים יכולים להיעזר בהם. במכון לומדים כ-600 סטודנטים במגוון תוכניות לימוד מגוונות באמנות, תקשורת חזותית, עיצוב תעשייתי, עיצוב פנים ועיצוב אופנה.

 

מרכז נא לגעת

מרכז נא לגעת הוא מרכז תרבות ייחודי וחדשני, הרלוונטי בזירה המקומית והעולמית כאחד. מקבוצת תיאטרון קטנה המונה 11 שחקנים חרשים-עיוורים, התפתח "נא לגעת" למרכז תרבות שוקק חיים, ולמודל מוביל בארץ ובעולם בכל הנוגע לשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה.

מאז הקמתו בשנת 2007, מהווה מרכז "נא לגעת" בית לתיאטרון נא לגעת- תיאטרון יחיד מסוגו בעולם שכל שחקניו הם חרשים-עיוורים, למסעדת הבלקאאוט - מסעדת חושך שמלצריה עיוורים וכבדי ראייה, למתחם האירועים קפיש - שמלצריו חרשים וכבדי השמיעה ולמרכז סדנאות אינטראקטיבי - בו מתבצעת ההנחיה על ידי עובדי המרכז החרשים והעיוורים ומומחי תוכן.

במהלך שנות פעילותו ביקרו במרכז למעלה מ-800,000 מבקרים, אשר נחשפו לפעילות המרכז ולסוגיות הקשורות לעולמם של אנשים עם מוגבלויות - זאת במטרה ליצור דיאלוג שוויוני ולהוביל לשינוי חברתי אמיתי.

 

מרכז סוזן דלל

מרכז תרבות ישראלי הפועל בשכונת נווה צדק בתל-אביב. מרכז המחול הוקם בשנת 1989 להיות בית למחול וליוצרים במחול בישראל ומרכז חינוכי לתרבות ולאמנות. ייעודו ותפקידו של המרכז הוא לטפח ולעודד את התפתחות אומנות המחול הישראלי בשילוב עם אומנויות אחרות. מאז הקמתו יזם וביסס המרכז למעלה ממאה מסגרות יצירה וכן הועלו בו למעלה מ 1,300 בכורות במחול, תיאטרון ואומנויות אחרות.

המחול הישראלי חוצה הגבולות משגשג ופורח ומהווה כיום אחד מענפי היצוא החשובים בישראל. הצלחת המחול הישראלי היום היא פרי השקעה, חשיבה יצירתית ועבודה ממושכת של מרכז סוזן דלל. יצירתיות ומקוריות חברו יחד עם יכולת טכנית גבוהה.

 

מועדון התיאטרון

באווירה אותנטית על מצע סימבולי של יפו העתיקה, שוכן לו מקום גדוש היסטוריה והיסטריה של כל המי ומי שידעה תל אביב.

כמעט שבעה עשורים שקירות המקום זועקים שמחה בכמה היבטים שונים:

הכל התחיל כבית קולנוע העונה לשם "סינמה ראשיד" שלימים השתנה לקולנוע צליל המוכר.

המשכנו לגרוב הדיסקו והפכנו למועדון מדובר עם ליין מסיבות בלתי נשכחות, אחרי חידוש ומתיחת פנים הפכנו את "מועדון התאטרון" לאולם אירועים unique המתפרש על שטח של 800 מ"מ הכוללים רחבת ריקודים, במה גדולה, שלושה ברים, קומת גלריה גדולה המשקיפה על הרחבה, מערכות סאונד איכותיות, תאורה ומולטימדיה חדשנית.

על קצה המזלג... מניע אותנו להתחדש, להקסים, לשמח ולשמוח ולהראות לכם שהעדר הוא רק אופציה בחיים ושתמיד אתם יכולים לבלוט, להיות מקוריים ולתת במה (מעוצבת יש לציין!!!) ליצירתיות שלכם לעוף ביום הכי מיוחד עבורכם.

אנחנו מספקים מקום ואווירה אתם רק צריכים להכניס את הגרוב שלכם..

מועדון התאטרון – המסיבה הכי חמה בעיר.

 

קן הקוקיה

בעולם שנמצא בתנועה מתמדת, הדרכים המסורתיות לצריכה תרבותית שינו את הכללים והעולם היום מזין ומוזן מחוויות. גם עולם האמנות משנה את חוקי המשחק ומחפש דרכים חדשות לחשיפה ולביטוי אל מול קהל רחב. בלב שוק הפשפשים, במבנה מלא השראה ובקומפלקס שמבטיח התרחשות תרבותית רב תחומית, פעילויות תוכן לצד חוויה קולינרית ובילוי. 'קן הקוקייה- כלבו לתרבות ואומנות LOCAL' UP-POP –חדש פותח את שעריו ליוצרים רב תחומיים ומזמין להיות חלק מקהילה חדשה של אמנים, יוצרים ומעצבים. 'קן הקוקייה' כלבו לתרבות ואומנות UP-POP –LOCAL הוקם מתוך הרצון העז להביא בשורה, ומשהו חדש שעדיין לא נראה בישראל, שילוב של תרבות, אומנות וחוויה קולינרית מתחלפת וכך לייצר שילוב בין המקומי לחדש. לשמור על ההוויה המקומית והקהילתית ולשלב אותה בחוויה מתחדשת של אומנות תרבות ואוכל. חוויה שתמיד תייצר סקרנות ועניין של עולם תוכן מעודכן ועכשווי. בכל פעם שהאורח יגיע לקן- הוא ידע שהגיע לבית, לקהילה ועדיין יהיה בו הרעב והסקרנות לחקור. קן הקוקייה ממוקם במבנה גדול שיכול להכיל את כל מה שטוב, הכי טוב, ומאפשר חוויה עבור כל אורח בהתאם אליו- קצרה ואישית ועד ארוכה ומלאת תוכן.

 

אודיטוריום אניס

תרבות היא הדיוקן החברתי והביטוי הרוחני של נפש האדם

הפעילות באודיטוריום משמרת ומשקפת את הצביון התרבותי והאמנותי שאנו עמלים בשימורו :

• ליזום לארגן ולקיים הצגות תיאטרון, מופעי מחול וקונצרטים, תערוכות, סרטים וכו'

• מקדם, מפתח, מרחיב ומעמיק את היצירה המקומית ואת הפעילות התרבותית והאמנותית.
• מדגיש ומגביר את מודעות האוכלוסייה לערכי תרבות ישראלית יהודית ואוניברסאלית ברמה גבוהה.
• מהווה מרכז לפעילות אמנותית בלתי שגרתית של אמנים צעירים וותיקים המבקשים להרחיב את גבולות העשייה האמנותית אל עבר הקהילה.

 

תיאטרון נוצר

להקת תיאטרון אוונגרד שנוסדה לפני כ 27 שנים. ב 7 השנים האחרונות פועלת בעיר בת ים.
הלהקה משלבת שפת תיאטרון ייחודית אשר בוחנת את המציאות הישראלית על גווניה השונים. כל יצירות הלהקה מציעות סגנון משל עצמן גם מקוריות וגם מתורגמות הנוגעות באבני היסוד וקווי השבר של החברה הישראלית. היצירות מתאפיינות במפגש אינטימי בין קהל, שחקנים ובמה על מנת לאפשר חוויה אותנטית וקשר אנושי משמעותי. בין היצירות הבולטות: 'מחזות מלחמה', 'ערבה', 'הר-טרילוגיה', 'אצל עליזה בחצר' , 'אורסטיאה' , 'הנידפים' ועוד.
לאורך השנים, זכו הצגות התיאטרון בפרסים רבים על היצירה, ביניהם פרס הקרן החדשה לשינוי חברתי, ציון לשבח בפרס הציונות, ושלל פרסי הפרינג'.
תיאטרון נוצר מחוייב למעורבות בתוך הקהילה שבה הוא פועל. במקביל ליצירה ולפעילות האמנותית מובילים אמני הלהקה מיזמים חברתיים וחינוכיים רבים בתוך העיר.

 

תזמורת צופי המועדון האורתודוקסי ביפו

התזמורת נוסדה בשנת ה 70 כאשר חרטה על דיגלה במשך השנים לנגן את מיטב הסינפוניות המזרחיות והמערביות ובמיוחד המזרחיות כאשר ראו בכך ביטוי תרבותי אשר בא לחזק את השורשים התרבותיים של זהות השבט.

התזמורת מורכבת מ 100 נגנים , זו היא תזמורת "מארש" המנגנת בצעידה על כלי נשיפה ממתכת וכלי הקשה . שילוב של הכלים המערביים עם המנגינות המזרחיות הביא את שתי התרבויות יחדיו.

כיום התזמורת נחשבת לאחת התזמורות המובילות בארץ וגם לעמוד השידרה והמניע העיקרי של הצופים.

התזמורת הופיעה באזורים שונים בארץ ובחול ופעילה במשך כל ימות השנה. המנצחת של התזמורת היא האומנת ראניה חמאתי פחל.

 

המרכז לתיאטרון של עכו

מרכז לתיאטרון עכו נוסד בינואר 1985 על ידי דוד מעיין וקבוצת שחקנים. המרכז הוקם כתוצאה מצורך באוטונומיה מוחלטת. החירות האומנותית מתייחסת לבחירת החומר, תהליך העובדה, התוצר האומנותי ואופן הצגתו. חברי המרכז שמו לעצמם שתי מטרות בעבודתם: האחת אומנותיות- יצירת שפת תיאטרון ייחודית, וכן פעילות חברתית כקהילה. ובעלת חשיבות בשדה התרבות הישראלי. השפעתו ניכרת בעידוד קבוצות יוצרים וכן אומנים בודדים ליצור מתוך מחויבות לחומרי העבודה, מתוך התייחסות כנה לעולם בו הם יוצרים, במעגלים החיצוניים- חברה ופוליטיקה עד למעגלים הפנימיים של החומר האישי. המרכז לתיאטרון משמש היום אכסניה לקבוצות תיאטרון ומוסיקה שעובדות בתוכו. תקציב התיאטרון בנוי מהקצבות משרד החינוך ומהכנסות עצמיות.