מיסטריה בופ / איטליה

בשיתוף המכון האיטלקי לתרבות בתל-אביב.
מיסטריה בופ הוא ללא ספק המחזה המפורסם ביותר מאת דאריו פו. פו המציא מחדש את השפה תוך שימוש בדיאלקטים של אזור פדובה מהמאה ה-13 עד ה-15. כך נוצר גראמלוט (סגנון שפה בשימוש סאטירי)מלהיב. משמעות "מיסטריה בופ" היא הצגת נושאים קדושים, תוך שימוש באירוניה, גרוטסקה וסאטירה. "מיסטריה בופ" הומצא על ידי העם עצמו, מכיוון שהתיאטרון, ובייחוד התיאטרון הגרוטסקי-סאטירי, תמיד שימש עבור העם כאמצעי העיקרי להבעה ותקשורת, וגם כאמצעי להעלאת ואוורור רעיונות מעוררי מחלוקת. בשלושים וחמש השנים מאז שהמחזה הועלה לראשונה בשנת 1939, מיסטריה בופ הוצג יותר מחמשת אלפים פעמים באיטליה ומחוץ לגבולותיה. ממש כמו מולייר, פו רותם את הצחוק כנשק נגד הקנאים וקורע את המסיכה מפני הצבועים בעולמנו, כשהוא מספר את הסיפור הלא מסופר, בן אלף השנים, של המעמדות הנמוכים.
מיסטריה בופ, מאת היוצר דאריו פו, מספק את ההסבר הטוב ביותר לזכייתו של היוצר בפרס נובל לספרות בשנת1997. כאן, יחד עם השחקן והסופר פרנקה רמה, כמיטב המסורת של ליצני ימי הביניים, הוא לועג לשררה ומחזיר את הכבוד למדוכאים.

המופע באיטלקית, עם תרגום לעברית

 

לרכישת כרטיסים

בתמיכת המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב

 

מיקום:

תיאטרון הסמטה, רח' מזל דגים 8, יפו העתיקה

מועד:

10, 12 במאי 21:00

מאת:

דאריו פו

מפרש ומבצע:

אאוג'ניו דיג'ורגי

בימוי אומנותי:

אאוג'יניו דיג'ורג'יו

מאת:

דאריו פו

שחקן בעברית:

אליקו לוי

משך ההצגה:

שעה וחצי, ללא הפסקה

שפה:

איטלקית

תרגום:

עברית

ביקורות

"אאוג'ניו דיג'ורג'יו, מצוייד בעושר הבעה ישיר משל עצמו, מוזן על ידי תשוקתו לקומדיה דל ארטה. הוא מקדיש תשומת לב רבה למודל המשובח שלו מבלי לייצר העתק מתרפס. הוא באמת נדמה לי כיורשו של פו, שלא לומר בנו הרוחני".
איל ג'ורנו - אוגו רונפני

"סאטירי ולעגני, מיסטריה בופ לא חדל מלהדהים. האנרגיה עזת המבע של השפה, הקומדיה שלא ניתן לעמוד בפניה של הפרקים השונים וההופעה היוצאת מן הכלל של אאוג'יניו דיג'ורגיו מעניקים לנו הזדמנות מבורכת לשמוע שוב דוגמה לקומדיה ומעורבות אזרחית." לה רפובליקה - ג'יובאנה קריספולי